Sukoradská škola
Následující informace bude pro ty, kdož pamatují příjemným osvěžením paměti,pro ty, kdož neměli ani tuchy zajímavým oznámením a pro ty, kdož to někde zaslechli a nevědí, jak to vlastně bylo, když ,,jedna babka povídala" zevrubným vysvětlením.
Jak se říká - bylo, nebylo, vlastně bylo a už není.....
Proto si my Sukoraďáci připomínáme v letošním roce 130 let od toho , co byla v Sukoradech zřízena škola. Kronika "Sukoradské školy" se bohužel nezachovala a tak bylo nutné podklady pro tuto zajímavou informaci čerpat z kroniky obecní.
V létech před rokem 1877 chodily zdejší děti do školy ve Březně. Ale v zimě a v době dešťů byla to pro žáčky veliká obtíž, a proto se tehdejší obecní zastupitelstvo v čele se starostou Janem Petrem usneslo na tom, aby byla postavena vlastní jednotřídná škola. Hodil se k tomu již nepoužívaný třípatrový újezdní špýchar. Tři patra byla ubourána a v roce 1877 byla otevřena přízemní budova školní. Nyní se v této budově vyskytuje v části místní pohotinství a v části víceúčelový sál.
Prvním správcem školy až do roku 1890 byl pan František Štrauch, v létech 1890-1902 spravoval školu pan Josef Hégr a od roku 1902 do roku 1923 pan Hynek Šindlauer. Ten počátkem roku 1920-21 požádal okresní školní radu o zdravotní dovolenou, jelikož již delší dobu trpěl nedoslýchavostí. Jeho zástupcem od roku 1923 a i nástupcem byl jmenován jeho syn Karel Šindlauer, působící předtím jako definitivní učitel v Žerčicích.
Po dobu trvání školy v Sukoradech došlo k několika významným událostem:
Tak například v roce 1928, kdy byla do obce zavedena elektřina, byla elektrickým světlem opatřena také škola. Stalo se tak na návrh člena obecního zastupitelstva a starosty místní kampeličky. Náklady byly z válné části hrazeny Kampeličkou, která na tento účel věnovala 1000,- Kč.
Ve školním roce 1934 - 35 dosáhl počet dětí ve zdejší škole 52. Proto okresní školní výbor vybídl místní školní radu, aby opatřila pro druhou třídu, která je počtem dětí odůvodněna, vhodnou místnost. Protože však tato místnost v obci nebyla, zavázal se správce školy zvláštním reverzem vyučovat po tento rok všech 52 žáků v jedné třídě. Od zřízení druhé třídy bylo tedy prozatím upuštěno. V tomto a dalším školním roce se na škole vystřídali dva učitelští praktikanti - Vlastimil Bohouš a Božena Pískačová.
Od 1. září 1936 pak pro vysoký počet žatstva - 60, druhá třída už zřízena být musela. Zemská školní rada nařídila, aby na škole bylo vyučováno střídavě, dnes bychom řekli "na směny" a škola byla organizována jako dvoutřídní. Dosazena byla druhá síla učitelská a sice slečna Helena Hradecká, která na škole působila jako výpomocná učitelka až do konce února 1939. Po ní nastoupil na zdejší školu učitel Vlastimil Severa. Ten se ze Sukorad odstěhoval v roce 1945.
Běhen 2. světové války a po ní zřejmě počet dětí stále klesal. V roce 1951 je škola vedena opět jako jednotřídní. Na začátku školního roku 1951-52 v ní bylo 23 dětí, školní rok 1954-55 byl zahájen už s pouhými 20ti žáky. V roce 1956 ukončil na zdejší škole činnost dlouholetý správce a učitel Karel Šindlauer. Působil zde celkem 36 let.
Novou učitelkou byla ustanovena Alena Holcová z Mladé Boleslavi. Od 1. září 1959 nastoupil na její místo učitel Jiří Brůcha, kterého 7.prosince vystřídal Jaroslav Hartych. Na jaře v roce 1960 byla zahájena stavba bytu pro učitele, jelikož byt ve škole už byl k obývání nezpůsobilý. Stavba byla dokončena v září 1961, takže se mohl nastěhovat učitel Josef Hlubuček, který do Sukorad do té doby dojížděl z Mladé Boleslavi.
V roce 1965 už docházelo do školy jenom 16 žáků. Od 1. září 1966 byla v obci pro nedostek dětí škola uzavřena. V tomto školním roce by totiž do školy chodilo pouze 12 dětí. Ty pak byly i se svým učitelem přemístěny do školy ve Březně.
Tak obec Sukorady přišla o svou školu, která zde fungovala celých 89 let.
Co říci závěrem. Dějiny se prý stále opakují, tak se možná zas někdy dočkáme, že se "Sukoradská škola" znovu otevře.